Obróbka blachy za pomocą ciecia laserem — jak zaoszczędzić na procesie?

Cięcie blach laserem jest technologią relatywnie tanią, jednak w pewnych przypadkach cena może nie być satysfakcjonująca. W przypadku wielu projektów można jednak wprowadzić pewne zmiany, które pozwolą przy niższych obciążeniach nadal korzystać ze wszystkich zalet cięcia laserem.

Wyprodukowanie serii produktów dzięki cięciu laserów

W przypadku cięcia laserowego dość drogie jest odpowiednie przygotowanie projektu i zaprogramowanie obrabiarki, zatem cięcie laserem Warszawa będzie tańsze, jeśli wyprodukuje się dłuższą serię produktów. Często wcale nie musi być to zresztą zwiększenie zamówienia o rząd wielkości. Warto w tej sprawie skontaktować się z doradcą firmy realizującej zamówienie – niekiedy cenniki są ustalone dość sztywno i już nieznacznie dłuższa seria może być wyraźnie tańsza w realizacji.

Cięcie blach laserem — możliwość modyfikacji projektu

Prawie każde zadanie można zrealizować na więcej niż tylko jeden sposób. W praktyce może to oznaczać albo zmianę materiału na taki, który nadal będzie spełniał wymagania techniczne, ale będzie tańszy w obróbce. Może to też być wprowadzenie zmian w projekcie, które nieco go uproszczą, przez co zmieni się – na mniej skomplikowany – projekt dla obrabiarki i to może się przełożyć na tańszy cykl produkcyjny. Warto też zawsze zapytać u realizatora o dostępne opcje. Niekiedy okazuje się, że kosztem niewielkich zmian można znacząco obniżyć koszty obróbki. Istotne jest też to, że choć cięcie laserem Warszawa jest procesem w wielu branżach dominujących, to niekiedy można skorzystać też z innych rozwiązań.

Cięcie blach laserem — dlaczego sprawdzony podwykonawca ma znaczenie?

Paradoksalnie cięcie blachy laserem często jest tańsze w firmie o najlepszej renomie. Jeśli szukasz nowego wykonawcy, zwróć się w stronę doświadczonych wykonawców. To oczywiście sprawa bardziej złożona, bo tu na cenę wpływa też fakt, że rzadziej dochodzi do błędów, straty są mniejsze, a cięcie blachy laserem będzie odbywało się na nowoczesnych, szybkich i wydajnych maszynach, więc cena będzie mogła być niższa. Dobrzy realizatorzy to także możliwość skorzystania z eksperckiego wsparcia – choć oczywiście projektant najlepiej wie, jaki cel chce osiągnąć, to doświadczenie techników często może być źródłem pomysłów, które pozwolą to zrobić taniej i wydajniej. To już w prostej linii efekt doskonałej znajomości możliwości technicznych parku maszynowego.

Przeczytaj także:  Jak dokonać relokacji linii maszyn przemysłowych z fabryki A do B?

Cięcie blach laserem — co poza cena ma szczególne znaczenie?

Wiele jest sytuacji, w których cięcie blachy laserem nie będzie bezkonkurencyjne cenowo. Wtedy jednak na szali warto zważyć też ponadprzeciętną dokładność, brak konieczności obróbki wykończeniowej czy duże tempo produkcji. Nie zawsze cena jest najważniejszym kryterium realizacji i akurat cięcie blachy laserem jest na to znakomitym dowodem, bo ta technologia, choć oczywiście cenowo też często jest atrakcyjna, wygrywa przede wszystkim jakością, powtarzalnością i czasem realizacji. Te czynniki sumarycznie też mają wpływ na opłacalność produkcji.

Obróbka blachy za pomocą ciecia laserem — jak zaoszczędzić na procesie?
Przewiń na górę