Dziś maty lamelowe z wełny mineralnej, zwane też czasem lamelami aluminiowymi od warstwy zbrojonej folii aluminiowej z jednej strony, są w wielu zastosowaniach dominującym materiałem izolacyjnym. Nie zawsze jednak tak było – co zadecydowało o ich wielkiej popularności?
Uniwersalność główną zaletą
Lamela aluminiowa ma tę przewagę nad izolacjami z poliuretanu czy polistyrenu, że jest od nich zdecydowanie bardziej wszechstronna. Jest to materiał, który wykazuje dobre właściwości termoizolacyjne, ogniochronne i izoluje akustycznie. Wcześniej stosowane rozwiązania rzadko zapewniały ochronę na podobnym poziomie we wszystkich trzech zakresach. Na przykład wspomniany poliuretan jest dobrym termoizolatorem i w miarę dobrze izoluje akustycznie, ale o ochronie przeciwogniowej nie może być mowy. Polistyren dodatkowo gorzej radzi sobie z pochłanianiem dźwięków.
Łatwość korzystania
Potężną zaletą lameli aluminiowych jest to, że wełnę tego typu, sprzedawaną w formie zwiniętego arkusza, można bardzo łatwo dociąć do oczekiwanego rozmiaru i obłożyć lub owinąć nią dowolną rurę lub przewód wentylacyjny – tak o przekroju okrągłym, jak i prostokątnym. Czy to samo można zrobić z poliuretanem? Niby tak, jednak maty z wełny mineralnej są mimo wszystko prostsze w formowaniu i jest to czystszy proces. Taka wełna może być stosunkowo łatwo składowana na miejscu, łatwo się ją transportuje i niewiele jest ograniczeń dotyczących jej stosowania.
Niska cena i wysoka dostępność
Niska cena jest naprawdę poważnym atutem, ponieważ dziś zużywa się naprawdę sporo materiałów izolacyjnych, więc ich koszt może w zauważalny sposób wpływać na sumaryczne koszty inwestycji. Oczywiście nie powinien to być nigdy czynnik decydujący, natomiast należy to również zestawić z bardzo wysoką dostępnością. W przeciwieństwie na przykład do izolacji celulozowych lub konopnych, w wełnę prawie każdy dystrybutor jest w stanie równolegle zaopatrywać wielu odbiorców, ponieważ podaż tego materiału jest bardzo wysoka. To zatem naprawdę atrakcyjne połączenie – materiał tani, skuteczny i łatwo dostępny.
Wysoka trwałość i odporność
Wełna mineralna sama w sobie ma praktycznie nieograniczoną trwałość, co oznacza, że izolacje wykonane z lameli aluminiowych nie wymagają wymiany – to korzystne, ponieważ często nie ma do nich łatwego dostępu. Ta trwałość jest zachowana również w niekorzystnych warunkach dzięki temu, że maty lamelowe z wełny mineralnej są odporne na wiele czynników zewnętrznych. Wilgotność, zmiany temperatury, większość par czy pyłów w ogóle na nie nie wpływa, są też zupełnie odporne na zasiedlenie przez gryzonie czy owady i nie rozwijają się na nich grzyby. To znaczy, że prawidłowo wykonana izolacja z wełny lamelowej będzie chroniła przez długie lata, nawet jeśli okresowo warunki eksploatacyjne przekroczą zalecane normy.
Dziś w wielu przypadkach nawet nie trzeba rozważać alternatywy dla wełny mineralnej, natomiast warto zdawać sobie sprawę, że jej popularność faktycznie ma uzasadnienie we właściwościach użytkowych.