Jednym ze sposobów na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i przywrócenie prestiżu policji, jest podniesienie widoczności jednostek. I nie chodzi tylko o to, żeby patrole pojawiały się tam, gdzie są potrzebne, ale również, żeby komendy czy posterunki były stawiane również w mniejszych miejscowościach.
Dlaczego się tego nie robi?
Tu odpowiedź jest bardzo prosta: chodzi o pieniądze. Tradycyjne budownictwo pochłonęłoby sporą część i tak ograniczonego budżetu, zwłaszcza że w stosunku przynajmniej do wydzielonych części budynków użytkowanych przez policjantów, należy stosować zaostrzone normy funkcjonalne. Sam proces wznoszenia budynków też jest czasochłonny, ponieważ podlega tym samym regulacjom, co wszystkie inne budowy. Nie można więc decydować się na budowę, jeśli tym samym zabrakłoby pieniędzy na dodatkowe patrole, wymianę sprzętu czy szkolenia dla funkcjonariuszy. Budowa obiektów – zwłaszcza tych większych – jest wyzwaniem technicznym i administracyjnym, więc do obsługi takich inwestycji trzeba zwykle wydzielić nie tylko budżet, ale też odpowiednie kadry, które będą obsługiwać proces po stronie zamawiającego.
Jest wyjście z problemu
Rozwiązaniem problemów związanych z wysokimi kosztami inwestycji i jej długim czasem realizacji, mogą być modułowe budynki dla policji. W tej technologii można wznosić komendy, komisariaty i posterunki. Szczególnie te dwa ostatnie typy jednostek będą szczególnie interesujące, ponieważ powinno być ich więcej, a są też mniejsze od komend. To one powinny być wysuwane dalej, poza duże miasta, żeby funkcjonariusze mogli pełnić służbę bliżej obywateli. Modułowe budynki dla policji buduje się nawet o połowę szybciej niż w technologiach tradycyjnych, a koszty nie dość, że są niższe już na starcie, to jeszcze nie ma potrzeby ich waloryzacji. Wszystko dlatego, że budynki modułowe są w dużej mierze prefabrykowane i de facto zamawiający kupuje już istniejące elementy, które dopiero zostaną zmontowane na placu budowy.
Czy to ma sens od strony praktycznej?
Oczywiście od strony technicznej budynki modułowe są konstruowane inaczej niż w technologiach tradycyjnych, jednak to nie oznacza zmiany na gorsze. Warto także nadmienić, że pojęcie technologii tradycyjnych też obejmuje wiele różniących się od siebie rozwiązań, więc nie jest to szczególnie silny argument. Trwałość budynków modułowych jest wysoka, a ponieważ spełniają one specyficzne wymagania funkcjonalne, techniczne czy użytkowe stawiane przed budynkami policyjnymi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić ich więcej. Oczywiście samo to nie jest remedium na wszystkie problemy, jednak stworzenie wysuniętych posterunków może nieść ze sobą wiele pozytywnych efektów. To, że można zrobić to taniej i szybciej, jest tylko dodatkową zachętą dla decydentów.